Anne ve Babalar İçin

Aile İçi İletişim, Çocuk Gelişimi, Ebeveynlik Görevi, Evlilik İlişkisi – Banu Kaplan Kurtoğlu

10 Yaş Gelişim Özellikleri

10 yaş gelişim özellikleri

Çocukların hayatlarındaki dönüm noktalarından biri olan 10 yaş, ön ergenliğin yaşandığı bir dönemdir. Bedensel değişimler çok fazladır. Özellikle kız çocuklarında değişim, erkek çocuklara göre daha hızlı görülür. Cinsiyet rollerinin belirginleşmesiyle üreme organlarının yapısı değişir. Ön ergenliğe henüz girmemiş olan çocuklar, karşısındakinin duygularını anlamaya çalışırlar. Ön ergenlik dönemine girmiş olan çocukların ise ilgisi kendi bedenlerine yönelir. Bedenindeki değişimler çocukların kafalarının karışmasına neden olur. Bu durum çocuklarda  sebepsiz sinirlenme, ağlama, şikayet etme vb. davranışlara neden olabilir. Hayal kırıklığı yaşamaktan kaçınırlar. Adalet duyguları gelişmiştir ve eleştirel düşünme dönemi başlamıştır. Olaylar arasında rahatlıkla ilişki kurarlar.

Ruh hallerindeki değişimin arkadaş ilişkilerine yansıması nedeniyle, problemlerin yaşandığı bir dönemdir. Dalga geçme, lakap takma, sosyal becerileri zayıf olan arkadaşlarını oyunlara almama görülür. Erkeklerde fiziksel, kızlarda sözel saldırganlık belirgindir. Kızlar ve erkekler ayrı oynasalar da, birbirlerine  ilgileri vardır.

Zihinsel olarak  sayı, mekan, boyut, hacim, uzaklık gibi kavramları öğrenmişlerdir. Unutkanlık, dağınıklık başlamıştır. Çabuk motive olurlar ancak dikkatleri sık dağılır. Dil gelişimleri  yetişkin gibidir. Yazı yazmak yerine konuşmayı tercih ederler.

10 yaş dönemi, çocukların çevresinden çok fazla etkilendiği bir dönemdir. Arkadaş ilişkilerinde  kafası karışıktır. Aileler, çocuklarının arkadaş ilişkilerine çok fazla müdahale etmemeli, arkadaşlarını eleştirmemelidirler. Problemlerini anlatması için çocuklarına  ısrar etmemelidirler. Yasaklamalar ve baskı çocukları olumsuz etkiler. Anne ve babalar ön ergenlik hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu şekilde çocuklarındaki değişimleri daha iyi anlayabilirler.

 

 

 

İlgili Yazılar

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

Okul korkusu

6 yaş gelişim özellikleri

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

Oyun ve Çocuk

8 yaş gelişim özellikleri

Çocuklar neden yalan söylerler?

Boşanma ve çocuk

5 yaş gelişim özellikleri

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

7 yaş gelişim özellikleri

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Çocuklara Mutfak Oyunları

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

İstismar ve İhmal

9 yaş gelişim özellikleri

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

Kardeş Kıskançlığı

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Ön ergenlik

Akran zorbalığı

Yorum Ekle