Anne ve Babalar İçin

Aile İçi İletişim, Çocuk Gelişimi, Ebeveynlik Görevi, Evlilik İlişkisi – Banu Kaplan Kurtoğlu

9 Yaş Gelişim Özellikleri

9 yaş gelişim özellikleri

Çocukların büyümek ve olgunlaşmak istediği 9 yaş, yetişkinlerle çatışmalarının arttığı bir dönemdir. Ön ergenlik döneminin başlangıcı sayılan bu yaş, çocukların bağımsızlık isteklerinin arttığı, aileden uzaklaşmak, aynı zamanda kabul görmek istedikleri, saygı bekledikleri bir yaştır. İsteklerinin olmaması durumunda asabiyet gösterebilmektedirler. Ailesine karşı böyle davranmakta olan çocuklar, gelecekteki çevrelerini oluşturacak olan arkadaşları ile daha uyumludurlar.

Bu yaşta kız erkek gruplarının kesin ayrılıkları gözlemlenir. Arkadaş seçimlerini kendi hemcinslerinden yaparlar. Karşı cinse hoşgörülü davranmayabilirler. Büyümenin hızlı olduğu bu dönemde çocuklarda karın, baş, kol, bacak ağrısı görülmektedir. Kızlar, erkek çocuklardan daha hızlı büyüdükleri için hareketlerini kontrol edebilirler. El becerileri gelişmektedir. Dişlerdeki değişim tamamlanmıştır.

Zihinsel gelişimlerinde soyut zeka dönemine girmeye başlamışlardır. Bu sebeple sayı, uzay, boyut, ağırlık vb. kavramlar çocuklar için anlaşılır olmuştur. Zaman kavramanın gelişmesi, bir kaç hafta sonrasına plan yapmalarına olanak verir. Kendi başlarına öğrenme ve çalışma yapabilirler.

Dil gelişiminin ilerlemesi sayesinde kelime hazneleri de gelişmiştir. Yetişkin biri kadar hızlı okuyabilirler.Yazı ile kendilerini anlatabilir, eleştirebilirler. Bu yaş çocuklarının temel ihtiyaçları; beğenilmek, başarılı olmak, güvende hissetmek, yeni deneyimler kazanmaktır. Ölüm korkusu bu yaşta da devam eder. Ait olma duygusunu takım tutma veya gruplara girme ile gidermeye çalışırlar. Bu grupların verdiği sorumlukları yerine getirirler. Onların başarıları ile övünürler. Grup içindeki rolünü benimserler, uyumlu ve işbirlikçidirler. Duygularını rahatça ifade ederler. Duygu durumları dengelidir. Nezaket kurallarına uyarlar. Dürüst ve adil davranışlar gösterdikleri bir ahlak gelişimi dönemindedirler.

İlgili Yazılar

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

Kardeş Kıskançlığı

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

Okul korkusu

Ön ergenlik

6 yaş gelişim özellikleri

5 yaş gelişim özellikleri

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

7 yaş gelişim özellikleri

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

Akran zorbalığı

İstismar ve İhmal

10 yaş gelişim özellikleri

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

Boşanma ve çocuk

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Oyun ve Çocuk

Çocuklara Mutfak Oyunları

8 yaş gelişim özellikleri

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Çocuklar neden yalan söylerler?

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

Yorum Ekle