annebabalaricin

İletişim, Duygusal Zeka, Duygusal Dayanıklılık, Yetişkin, Öğretmen ve Ebeveyn Rehberi- Banu Kaplan Kurtoğlu

9 Yaş Gelişim Özellikleri

9 yaş gelişim özellikleri

Çocukların büyümek ve olgunlaşmak istediği 9 yaş, yetişkinlerle çatışmalarının arttığı bir dönemdir. Ön ergenlik döneminin başlangıcı sayılan bu yaş, çocukların bağımsızlık isteklerinin arttığı, aileden uzaklaşmak, aynı zamanda kabul görmek istedikleri, saygı bekledikleri bir yaştır. İsteklerinin olmaması durumunda asabiyet gösterebilmektedirler. Ailesine karşı böyle davranmakta olan çocuklar, gelecekteki çevrelerini oluşturacak olan arkadaşları ile daha uyumludurlar.

Bu yaşta kız erkek gruplarının kesin ayrılıkları gözlemlenir. Arkadaş seçimlerini kendi hemcinslerinden yaparlar. Karşı cinse hoşgörülü davranmayabilirler. Büyümenin hızlı olduğu bu dönemde çocuklarda karın, baş, kol, bacak ağrısı görülmektedir. Kızlar, erkek çocuklardan daha hızlı büyüdükleri için hareketlerini kontrol edebilirler. El becerileri gelişmektedir. Dişlerdeki değişim tamamlanmıştır.

Zihinsel gelişimlerinde soyut zeka dönemine girmeye başlamışlardır. Bu sebeple sayı, uzay, boyut, ağırlık vb. kavramlar çocuklar için anlaşılır olmuştur. Zaman kavramanın gelişmesi, bir kaç hafta sonrasına plan yapmalarına olanak verir. Kendi başlarına öğrenme ve çalışma yapabilirler.

Dil gelişiminin ilerlemesi sayesinde kelime hazneleri de gelişmiştir. Yetişkin biri kadar hızlı okuyabilirler.Yazı ile kendilerini anlatabilir, eleştirebilirler. Bu yaş çocuklarının temel ihtiyaçları; beğenilmek, başarılı olmak, güvende hissetmek, yeni deneyimler kazanmaktır. Ölüm korkusu bu yaşta da devam eder. Ait olma duygusunu takım tutma veya gruplara girme ile gidermeye çalışırlar. Bu grupların verdiği sorumlukları yerine getirirler. Onların başarıları ile övünürler. Grup içindeki rolünü benimserler, uyumlu ve işbirlikçidirler. Duygularını rahatça ifade ederler. Duygu durumları dengelidir. Nezaket kurallarına uyarlar. Dürüst ve adil davranışlar gösterdikleri bir ahlak gelişimi dönemindedirler.

İlgili Yazılar

İstismar ve İhmal

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

Çocuklar neden yalan söylerler?

Kardeş Kıskançlığı

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

Güvenmek Neden Önemlidir?

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

Boşanma ve çocuk

10 yaş gelişim özellikleri

Dijital Dünyada Duygularımız ve Zorbalık

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Okula Uyum Süreci

7 yaş gelişim özellikleri

5 yaş gelişim özellikleri

Çocuklara Mutfak Oyunları

6 yaş gelişim özellikleri

Akran zorbalığı

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Okul korkusu

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Oyun ve Çocuk

Ön ergenlik

Uzaktan Eğitimde Öğrenci İle Bağ Kurmak

Coronavirüs ve Duygusal Dayanıklılık

Benim Duygusal Hikayem

8 yaş gelişim özellikleri

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

Yorum Ekle