Anne ve Babalar İçin

Aile İçi İletişim, Çocuk Gelişimi, Ebeveynlik Görevi, Evlilik İlişkisi – Banu Kaplan Kurtoğlu

Banu Kaplan

Hakkında

Banu KAPLAN KURTOĞLU
Aile Danışmanı/Eğitim Uzmanı
1977 yılında Balıkesir’de doğdu, İzmir’in Urla ilçesinde büyüdü…
Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Sosyoloji, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Öğretmenlik Meslek Bilgisi bölümünde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Öğretmen Gelişim Programından Eğitim uzmanlığını aldı …
“Çocuk hakları” isimli Avrupa Birliği Comenius Okul Ortaklığı Projesi’nde yer aldı “Çocuk hakları sözleşmesi” adlı projesini II. Yükselen Okullar Konferansı’nda sundu. “Çocuğum haklarım var” adlı projesini Yeni Nesil Eğitim Konferansı’nda sundu. Halen okullarda çocuk hakları hakkında farkındalık çalışmaları yapmakta ve çocuk hakları kongrelerine katılmaktadır. Gelecek neslin korunması için yaptığı çalışmalar içerisinde; yetişkinlere “Çocuk İhmal ve İstismarı nedir?’’, çocuklara ise “Beden Farkındalığı” eğitimleri vermektedir. Avrupa Birliği Grundtvig Yetişkin Eğitimi Ortaklığı “Teknoloji Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Baş edilir” projesi kapsamında anne, babalar ve çocuklarla atölye çalışmaları gerçekleştirdi.
Doğa Okullarında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Biriminde, 11 yıl, Rehber öğretmenlik ve Zümre Başkanlığı yaptı.
Anne baba okulları, öğretmen semineri ve eğitimleri, meslek tanıtımları ve kurumlara iletişim atölyeleri ile çalışmalarına devam etmektedir.
Okullarda verdiği hizmetler; idareci, sınıf ve branş öğretmenleri ve diğer okul personeline, çocuk gelişimi, iletişim konularında seminerler ve atölye çalışmalarıdır. Çocuklara Beden farkındalığı, Düşünme becerileri, Yaratıcı düşünme ve Sosyal beceri eğitimleri vermektedir. Çocuklar ve çocuklarla çalışan tüm yetişkinlere “Çocuk İhmal ve İstismarı” seminerlerini büyük özveri ile sürdürmektedir.
Son yıllarda Duygusal zeka, Çocuğum okula ne zaman gitmeli, Çocukların okulda yaşadıkları problemler konularında seminerler ve sosyal medya canlı yayınlarına ağırlık vermektedir.
Güzel bir geleceğin mutlu çocuklarla ve ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ile olacağına inanmaktadır. Aile bütünlüğünün sağlanması ve sağlıklı olarak devam etmesi için Aile Danışmanlığı hizmeti vermektedir.
Aile Danışmanlığı hizmetleri kapsamında; ailede ki bireylerin ilişkilerini sağlıklı bir iletişim ortamı içinde yaşamalarına destek vermektedir. Eşlerin birbirleri ile yaşadığı çatışmalar, evlilik öncesi Aile danışmanlığı, boşanma ve çocuklarla yaşanan sorunlar başlıca çalışma alanlarıdır.