Anne ve Babalar İçin

Aile İçi İletişim, Çocuk Gelişimi, Ebeveynlik Görevi, Evlilik İlişkisi – Banu Kaplan

Banu Kaplan

Hakkında

Banu Kaplan Eğitim Uzmanı ve Aile Danışmanı

Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü tamamladıktan sonra, Gazi Üniversitesi’nde öğretmenlik meslek bilgisi yüksek lisans eğitimi aldı. “Çocuk hakları” isimli Avrupa Birliği Comenius Okul Ortaklığı Projesi’ni hazırladı. “Çocuk hakları sözleşmesi” adlı projesini II. Yükselen Okullar Konferansı’nda sundu. “Çocuğum haklarım var” adlı projesini Yeni Nesil Eğitim Konferansı’nda sundu. Halen okullarda çocuk hakları hakkında farkındalık çalışmaları yapmakta ve çocuk hakları kongrelerine katılmaktadır. Gelecek neslin korunması için yaptığı çalışmalar içerisinde; yetişkinlere “Çocuk İhmal ve İstismarı nedir?’’, çocuklara ise “Beden Farkındalığı” eğitimleri vermektedir. Avrupa Birliği  Grundtvig Yetişkin Eğitimi Ortaklığı “Teknoloji Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Baş edilir” projesi kapsamında anne, babalar ve çocuklarla atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Anne baba okulları, öğretmen seminerleri, psikolojik danışman eğitimleri, meslek tanıtımları ve kurumlara iletişim atölyeleri yapmaktadır. Aynı zamanda özel bir okulda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik biriminde zümre başkanlığını yürütmekte olup, bu birimde çalışan rehber öğretmenlere destek hizmeti vermektedir. Bunun yanında çocuk, aile, öğretmen ve idareciler için yapılan tüm eğitim ve proje çalışmalarının hazırlandığı Araştırma ve Geliştirme Birimi’nde de görev almaktadır. İdareci, sınıf ve branş öğretmenleri ve diğer okul personeline çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi, iletişim konularında seminerler vermekte, atölye çalışmaları yapmaktadır. Çocuklara düşünme becerileri, yaratıcı düşünme ve sosyal beceri eğitimleri vermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi “Öğretmen Gelişim Programı’’nı tamamdı. Bu eğitim sayesinde öğretmen öğrenci iletişiminin daha sağlıklı yürümesine destek olmaktadır.

Güzel bir geleceğin mutlu çocuklarla ve ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ile olacağına inanmaktadır. Bu nedenle, ebeveynlerin çocukları ile ilişkilerini desteklemek için Bilinçli Ebeveynlik Atölyeleri gerçekleştirmektedir.

Aile bütünlüğünün sağlanması ve sağlıklı olarak devam etmesi için Aile Danışmanlığı hizmeti vermektedir.