annebabalaricin

İletişim, Duygusal Zeka, Duygusal Dayanıklılık, Yetişkin, Öğretmen ve Ebeveyn Rehberi- Banu Kaplan Kurtoğlu

6 yaş

6 yaş gelişim özellikleri

6 yaş orta çocukluk döneminin başlangıcı sayılmaktadır. Bu yaştaki çocuklar halen ben merkezci dönemde oldukları için isteklerinin hemen yerine getirilmesini isterler. Beklemekten hoşlanmazlar. İstekleri yerine getirilmediğinde sinirli ve isyankar davranışlar sergileyebilirler. Yetenekleri ile ilgili farkındalıkları oluşmuştur ve yeteneklerini göstermek isterler. Beğenilmek onlar için çok önemlidir. Bu konuda kendilerine güvenleri de vardır.

Bu yaştaki çocuklar bedensel olarak bir çok değişim yaşarlar. Süt dişleri dökülür ve yerine yenileri çıkar. Gözlerde bozukluklar oluşmaya başlar. Dil problemi yaşarlar. Anne ve babaların çocuklarıyla bu değişimler hakkında konuşmaları çocukların bu dönemi daha kolay geçirmesini sağlayacaktır. Bu yaş, çocukların en hareketli olduğu yaşlardandır. Hareketlilik  dengelerinin gelişmesini de sağlar. 6 yaş çocukları hareketli olan oyunları oynamayı tercih ederler. Oyun ve ilgi alanlarında kız ve erkek çocukları arasındaki cinsiyet farklılıkları görülmeye başlar. Genellikle kendi hemcinsleri ile oynarlar. Grup oyunları oynamaya başlarlar. Ancak hep kendi istediklerinin olmasını bekledikleri için, henüz kurallara uyma konusunda hazır değildirler. Masa başı oyunlara katılıp, takip edebilirler. Arkadaş ilişkilerinin önem kazandığı bir döneme girmişlerdir. Hızlı arkadaşlık kurma konusunda başarılıdırlar. Fakat çok kalıcı arkadaşlıklar kuramazlar.

Yetişkinlerden yardım alarak sosyal hayatında yaşadığı problemleri çözebilirler. Duygularını tanırlar. Olumlu ve olumsuz duyguları ayırt edebilirler. Sosyal ilişkilerde nasıl davranılacağını bilirler. Konuşmaları başlatıp, uzun süre sohbetler edebilirler. Bu yaşta çocuklar hayal ve gerçeği karıştırabilirler. Bu sebeple çocukluk korkularının en sık karşılaşıldığı dönemdir. Bunun sonucunda anne ve babayla beraber yatmaya dönüş yaşanabilir.

Kas becerileri, özellikle ince motor kasların gelişmeye başlamasıyla kalem tutma becerisi de gelişmektedir. Bu becerisi çocuğun okul hayatında ihtiyacı olan en önemli becerilerden birisidir. Okul yaşantısı çocuklarda psikolojik ve davranışsal değişikliklere neden olmaktadır.

Ailenin ilgi odağı olan çocuk, okulda tek olmadığını görür.

Oyunları hayal dünyasından gerçekliğe kayar.

Ailesi yerine arkadaşları tarafından onaylanmak daha önemli hale gelir.

Derslerde başarılı olmak ile ilgili kaygı yaşayabilirler.

Etkinlik:

Çocuğunuzun okula başladığı ilk güne dair duygu ve düşüncelerinizi yansıtan bir mektup yazın. Daha önce okula gitmiş biri olarak çocuğunuzun ilk günündeki heyecanını, bu dört yılın sonunda neler olabileceğini ve önerilerinizi anlatacağınız bir mektup olsun.

Bu mektubu çocuğunuz ilkokuldan mezun olana kadar saklayın. Mezun olduğu gün mektubu kendisine verin. Bu çalışma çocuğunuzun okul hayatına başlama hatırası olacaktır. Ebeveyn çocuk ilişkilerinizin güçlenmesini de destekleyecektir.

İlgili Yazılar

10 yaş gelişim özellikleri

Dijital Dünyada Duygularımız ve Zorbalık

Okula Uyum Süreci

Ön ergenlik

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

Kardeş Kıskançlığı

Çocuklara Mutfak Oyunları

7 yaş gelişim özellikleri

5 yaş gelişim özellikleri

8 yaş gelişim özellikleri

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Uzaktan Eğitimde Öğrenci İle Bağ Kurmak

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

Boşanma ve çocuk

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Okul korkusu

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

Benim Duygusal Hikayem

Öfke Duygusu Ne Demek

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

Akran zorbalığı

9 yaş gelişim özellikleri

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

Güvenmek Neden Önemlidir?

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Coronavirüs ve Duygusal Dayanıklılık

İstismar ve İhmal

Çocuklar neden yalan söylerler?

Oyun ve Çocuk

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

Yorum Ekle