annebabalaricin

İletişim, Duygusal Zeka, Duygusal Dayanıklılık, Yetişkin, Öğretmen ve Ebeveyn Rehberi- Banu Kaplan Kurtoğlu

cocuk sevgi

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

Çocuk sahibi olmak bir sevgi hikayesidir……
Ebeveyn görüşmelerimde ilk sorum “İstenen bir bebek miydi?” olur. Anne ve baba ikisi de bu soruya “tabi ki istedik” diyerek cevap veriyorlarsa; heyecanla hikayelerini anlatmaya başlarlar. Gözlerinde birbirlerine ve çocuklarına olan sevgiyi görürüm. İşte anne babanın çocuklarına olan sevgileri o isteme ile başlıyor. Sonra hamilelik haberi ve kalp atışının ilk duyulduğu anın heyecanı. Anne içinden “seni çok seveceğim” diye geçiriyor. Bebek dünyaya geldikten sonra ilk düşünülen ise ona bakım vermek oluyor. İyi beslensin, iyi uyusun, her şeyi iyi olsun. Hayat böyle devam ederken bazen sevgi göstermek 2. planda kalıyor. Burada şu sorular geliyor akla; çocuğumuza sevgimizi nasıl göstereceğiz, çocuğumuz onu sevdiğimizi nasıl anlayacak?
Öncelikle siz nasıl bir bireyseniz sevginizi de öyle gösterirsiniz. Hiç kimsenin sevgisini gösterme şekli birbirine benzemez. Ancak sevgi söz konusu olduğunda tüm insanlar için ortak olan duygu ve davranışlar vardır.
Bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren aralarında bir bağ oluşur. Bu nedenle hamileliğiniz başladığında bebeğinizle konuşmaya başlayın. Bebeğinizle olan bu ilişkinize babayı da dahil edin. Anne babasının sesini duyan, onlardan güzel şeyler duyan bebekler dünyaya geldiklerinde kendilerini daha güvende hissederler. Çünkü tanıdık bir şeylerle karşılaşırlar.
Yeni doğan bebeğinizi emzirirken başka bir şeyle ilgilenmeyin. Sadece bebeğinizle ilgilendiğinizde aranızdaki sevgi ve güven bağı kuvvetlenecek.
Sarılmak kişiye kendini en iyi hissettiren davranış şeklidir. Sarılmanın yanına öpücükler de katılırsa çocuklar sevildiklerini sorgusuz sualsiz hissederler.
İletişiminizin hep yüz yüze ve göz temasıyla olması, onu dinlemeniz; çocuğunuza “seni dinliyorum, önemsiyorum, anlattıkların benim için önemli, sen değerlisin” mesajlarını verir.
Çocuğunuzun sevildiğini anlayabilmesi için duygularını tanıması gerekir. Öncelikle siz duygularınızı gösterin ve tanımlayın. Duygu farkındalığı sağlayıcı oyunlarla bunu yapabilirsiniz.
Çocuğunuzla beraber oyun oynamak çocuğunuzla birbirinizi tanımanızı, birbirinize duygularınızı gösterebilmenizi ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar.
Çocuklarla yaptığım bir testte şu cümleyi tamamlamalarını istiyorum. “Keşke annem, babam ……………….”. Çocukların %70 i cümleyi “benimle daha çok vakit geçirse” olarak tamamlıyorlar. Çocuğunuzla paylaşımda bulunduğunuz her zaman kaliteli ve sevgi dolu zamanlardır.
Anne çocuk, baba çocuk özel saatleri yapmak ilişkinizi kuvvetlendirecektir. Bu saatlerde çocuğunuzun yaşına uygun oyunlar oynayın veya sohbet edin.
Evde yaptığınız işlere çocuğunuzu dahil edin. Evdeki işlere ortak olmak paylaşımınızı artırırken çocuğunuza “yapabilirsin” mesajı verecektir.
Gerçekçi övgüler, olumlu özelliklerinin söylenmesi, çocukların ebeveynlerinden aldıkları sevgi göstergelerindendir.
Çocuğunuzu sevginizle tehdit etmeyin “şunu yapmazsan seni sevmem”. Sürekli “beni çok üzüyorsun” demeniz ona sevginin şartlara bağlı olduğunu düşündürecektir.
Eşinize sevginizi çocuğunuzun yanında gösterin. Çocuklar görerek öğrenir.
Çocuk menümüzü bol bol kuçaklaşma, seni seviyorumlar, öpücükler, beraber oyun oynamak, az konuşma çok dinleme, anlayış, güven, takdir edilme, şans tanıma ve sorumluluk ekleyerek tamamlıyoruz.
Sizlere ve çocuklarımıza sevgi dolu günler dilerim.

İlgili Yazılar

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

Ön ergenlik

Boşanma ve çocuk

Güvenmek Neden Önemlidir?

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

7 yaş gelişim özellikleri

10 yaş gelişim özellikleri

9 yaş gelişim özellikleri

Çocuklar neden yalan söylerler?

Okula Uyum Süreci

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

Oyun ve Çocuk

Coronavirüs ve Duygusal Dayanıklılık

Akran zorbalığı

Uzaktan Eğitimde Öğrenci İle Bağ Kurmak

5 yaş gelişim özellikleri

Dijital Dünyada Duygularımız ve Zorbalık

Çocuklara Mutfak Oyunları

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

İstismar ve İhmal

Okul korkusu

Kardeş Kıskançlığı

Öfke Duygusu Ne Demek

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

6 yaş gelişim özellikleri

8 yaş gelişim özellikleri

Benim Duygusal Hikayem

2 Yorum

 1. Ilknur

  8 Ekim 2018 at 23:28

  Iki cocugumun da en cok sevdigi şey gıdıklanmak ve bolca vakit geçirmek. Benimse en sevdigim şey onlari koklamak…
  Ne guzel anlatmissiniz, tesekkurler

  1. Banu

   10 Ekim 2018 at 19:24

   Çocukların en çok ihtiyacı olan şey ebeveynleri ile zaman geçirmek ❤
   Katkınız için teşekkür ederim 😊

Yorum Ekle