annebabalaricin

İletişim, Duygusal Zeka, Duygusal Dayanıklılık, Yetişkin, Öğretmen ve Ebeveyn Rehberi- Banu Kaplan Kurtoğlu

9 Yaş Gelişim Özellikleri

9 yaş gelişim özellikleri

Çocukların büyümek ve olgunlaşmak istediği 9 yaş, yetişkinlerle çatışmalarının arttığı bir dönemdir. Ön ergenlik döneminin başlangıcı sayılan bu yaş, çocukların bağımsızlık isteklerinin arttığı, aileden uzaklaşmak, aynı zamanda kabul görmek istedikleri, saygı bekledikleri bir yaştır. İsteklerinin olmaması durumunda asabiyet gösterebilmektedirler. Ailesine karşı böyle davranmakta olan çocuklar, gelecekteki çevrelerini oluşturacak olan arkadaşları ile daha uyumludurlar.

Bu yaşta kız erkek gruplarının kesin ayrılıkları gözlemlenir. Arkadaş seçimlerini kendi hemcinslerinden yaparlar. Karşı cinse hoşgörülü davranmayabilirler. Büyümenin hızlı olduğu bu dönemde çocuklarda karın, baş, kol, bacak ağrısı görülmektedir. Kızlar, erkek çocuklardan daha hızlı büyüdükleri için hareketlerini kontrol edebilirler. El becerileri gelişmektedir. Dişlerdeki değişim tamamlanmıştır.

Zihinsel gelişimlerinde soyut zeka dönemine girmeye başlamışlardır. Bu sebeple sayı, uzay, boyut, ağırlık vb. kavramlar çocuklar için anlaşılır olmuştur. Zaman kavramanın gelişmesi, bir kaç hafta sonrasına plan yapmalarına olanak verir. Kendi başlarına öğrenme ve çalışma yapabilirler.

Dil gelişiminin ilerlemesi sayesinde kelime hazneleri de gelişmiştir. Yetişkin biri kadar hızlı okuyabilirler.Yazı ile kendilerini anlatabilir, eleştirebilirler. Bu yaş çocuklarının temel ihtiyaçları; beğenilmek, başarılı olmak, güvende hissetmek, yeni deneyimler kazanmaktır. Ölüm korkusu bu yaşta da devam eder. Ait olma duygusunu takım tutma veya gruplara girme ile gidermeye çalışırlar. Bu grupların verdiği sorumlukları yerine getirirler. Onların başarıları ile övünürler. Grup içindeki rolünü benimserler, uyumlu ve işbirlikçidirler. Duygularını rahatça ifade ederler. Duygu durumları dengelidir. Nezaket kurallarına uyarlar. Dürüst ve adil davranışlar gösterdikleri bir ahlak gelişimi dönemindedirler.

İlgili Yazılar

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

Benim Duygusal Hikayem

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

Coronavirüs ve Duygusal Dayanıklılık

10 yaş gelişim özellikleri

Çocuklar neden yalan söylerler?

İstismar ve İhmal

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Uzaktan Eğitimde Öğrenci İle Bağ Kurmak

6 yaş gelişim özellikleri

Çocuklara Mutfak Oyunları

Öfke Duygusu Ne Demek

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

Oyun ve Çocuk

Kardeş Kıskançlığı

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Akran zorbalığı

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

7 yaş gelişim özellikleri

Dijital Dünyada Duygularımız ve Zorbalık

8 yaş gelişim özellikleri

Güvenmek Neden Önemlidir?

Okul korkusu

5 yaş gelişim özellikleri

Boşanma ve çocuk

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Ön ergenlik

Okula Uyum Süreci

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

Yorum Ekle