annebabalaricin

İletişim, Duygusal Zeka, Duygusal Dayanıklılık, Yetişkin, Öğretmen ve Ebeveyn Rehberi- Banu Kaplan Kurtoğlu

mutlu evlilik

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

“Eş seçmek kitap seçmeye benzer; iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir ama içeriği sağlam olmadıkça sonunu getirmek zordur”

Evlilik

İki kişinin aile olmak üzere kanunların kabul ettiği şekilde ömür boyu beraber yaşamaya karar vermelerini tanımlar. Bu beraberlik içerisinde; birbirini hep sevmek, saygı duymak, mutlu zamanlar yaşamak; genellikle çocuk sahibi olmak vardır. Evlilik durumunu sakin bir denizde kayıkla yolculuğa çıkan iki kişiye benzetebiliriz. Bu yolculuk her zaman için aynı şekilde ve şartlarda geçmez. Bazen büyük aşklarla başlayan ilişkiler masal gibi düğünlerle evliliğe dönüşüp sonrasında ise hüsranla sonuçlanabilir. Sadece sevginin yeterli olacağını düşünerek alınan evlilik kararı her zaman yolunda gitmeyebilir.

Peki, sağlıklı bir evlilik oluşturmak için neler yapılmalı, eş seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle kişinin kendi özelliklerini tanıması, “Ben kimim? Nasıl bir yaşam istiyorum? Güçlü ve zayıf yanlarım neler? Hayatta önceliğim olan şeyler neler? Neler beni mutlu ediyor, nelerden hoşlanıyorum?” şeklindeki sorulara yanıtlar araması gerekir. Aynı zamanda karşı tarafın özellikleri de tanınmalıdır. Ayrıca kişilerin evlenme kararı alırken evlilikten beklentilerini belirlemeleri aile olunduğunda hayal kırıklıkları yaşamalarını azaltacaktır. Karşısındaki kişiyi çok sevdiği halde sevgililikte sorun yaşayan çiftlerin bu sorunları, evlenince de devam edecektir. Bu sebeple var olan bir problem varsa bu evlilik öncesi çözümlenmeli, evlenince çözüleceği umudu beslenmemelidir.
Mutlu bir evlilik çiftler arasında oluşan ilk etkileşimin bir ömür boyu devam etmesiyle oluşur. Karşımızdaki kişinin ilk olarak neyinden etkilendiğimizi unutmayarak o özelliğe sahip çıkmalı, sahip olmadığı özellikleri de ondan beklememeliyiz. Albert Einstein’ın söylediği farz edildiği gibi “Kadınlar erkekler ile değişeceklerini ümit ederek, erkekler ise kadınlar ile değişmeyeceklerini ümit ederek evlenir. Böylece her biri kaçınılmaz hüsrana uğrar”. İşte bu söz, evliliklerin neden mutsuz gittiğini bize açıklar. Tabi ki insanlar değişir. Kadınlar evlilik sonrasında ev işleri, çocuk bakımı, iş hayatı gibi nedenlerle kendilerine özen göstermeyi azaltabilirler. Aynı davranışları erkekler de gösterebilir. Evlenmeden önce yaşanan ilişkinin evli iken yaşanması pek mümkün değildir. Özellikle çocuk olduktan sonra eşler arasındaki ilişki daha da değişmeye başlar. Bazen kadın tamamen bebeğe yönelir, erkek kendini dışlanmış hisseder. Bebek büyütmeye çalışırken eşler birbirleri ile ilgilenmeyi unutabilirler. Eşler sevgili olmayı unuturlarsa evlilik sadece çocuk yetiştirme merkezi haline gelecektir.

Mutlu evliliğin sırları

• Eşinize isteklerinizi, duygularınızı anlatmak ve açık iletişim kurmak ilişkinizi geliştirecektir.
Sağlıklı tüm ilişkilerin temeli olan saygıyı korumak çok önemlidir.
Kök aileler evliliğe çok karıştırılmamalı; aynı zamanda tamamen dışarıda da bırakılmamalıdır. Bizim ülkemizde kişilerin birbirlerinin ebeveynlerine saygılı davranması çok önemlidir. Ancak evliliğe müdahale etmeleri konusunda sınırlar belli olmalıdır.
• Çözümlenemeyen kavgalar yaşadığında her zaman kullandığınız yöntem dışında başka bir yöntem uygulamayı deneyin.
• Evlilik de hayat gibidir, bazen sıkıcı bazen çok heyecanlı… İçinde birçok duygu barındırır. Evliliğinizin her zaman aynı gitmeyeceğinin farkında olmak bu süreçleri sağlıklı yaşamanıza destek olacaktır.
• Her problemde ayrılığı düşünmek ilişkiyi tamir etmek yerine güvenin azalmasına neden olur.
• Sevgi, saygı gibi evliliğin temelini oluşturan bir diğer konu da cinselliktir. Cinselliğin silah olarak kullanılması ilişkiyi yıpratabilir.
• Cinsel hayatında problem olan çiftlerin mutlu bir evlilik sürdürmesi pek mümkün değildir. Çiftlerin çözemeyeceği bir problem söz konusu olduğunda bir uzmandan yardım alınmalıdır.
• İlişki içerisinde birbirine zaman ayırmanın önemi kadar kişinin bireysel zamana ihtiyacı olduğu da akılda tutulmalıdır.
• Problemlerin yaşandığı an konuşulması daha hızlı çözülmelerini sağlar. Aksi halde sorunlar birikerek yığılır ve çözüm yolları zorlaşarak duyguların uçlarda yaşanmasına sebep olur. Bu da eşleri yıpratıcı bir süreçtir.
• Çocuk yapma kararını birlikte almak önemlidir. Hazır olunmadığı halde eşi çok istiyor diye çocuk sahibi olmak daha sonraları sorunlara yol açabilir.
• Çocuklarla ilgili kararları beraber almak tutarlı ebeveyn tutumu göstermek açısından önemlidir.
Aile bireyleri arasında iş bölümü, hoşgörü ve dayanışma olmalıdır.
• Son yıllarda artan aşırı teknoloji kullanımı eşlerin birbirine ayırdığı zamanı azaltır. Telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların en azından bir saat için başka bir odaya bırakılması, eşlerin bölünmeden sohbet etmesini sağlar.

Eşlerin geçmişteki gibi birlikte romantik zamanlar geçirmesi ve bu zamanlarda ilişkilerinin başlarına, tanışmalarına ve birbirlerine dair sohbet etmeleri ilişkiyi daima taze tutar. Unutmayalım ki ilişkilerin başı genellikle heyecanlı ve mutludur. O günlerden bahsetmek sizi o zamanlara götürerek birbirinize karşı ilginizin taze kalmasını sağlar.

Kızılderili bir kabilenin evlilik yemini

Artık yağmurda ıslanmayacaksınız;
Çünkü her biriniz diğeriniz için sığınak olacaksınız
Artık hiç üşümeyeceksiniz;
Çünkü her biriniz diğeriniz için sıcaklık olacaksınız
Artık hiç yalnızlık çekmeyeceksiniz;
Çünkü her biriniz diğerine yoldaş olacaksınız.
Artık bir bedensiniz;
Çünkü önünüzde tek hayat var.
Şimdi yuvanıza gidin, birlikteliğinize şahit olacak günlere başlayın.

İlgili Yazılar

Akran zorbalığı

8 yaş gelişim özellikleri

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

İstismar ve İhmal

Güvenmek Neden Önemlidir?

Ön ergenlik

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

6 yaş gelişim özellikleri

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Okula Uyum Süreci

Çocuklara Mutfak Oyunları

Kardeş Kıskançlığı

Öfke Duygusu Ne Demek

9 yaş gelişim özellikleri

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Benim Duygusal Hikayem

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

Coronavirüs ve Duygusal Dayanıklılık

Uzaktan Eğitimde Öğrenci İle Bağ Kurmak

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Dijital Dünyada Duygularımız ve Zorbalık

Oyun ve Çocuk

Boşanma ve çocuk

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

10 yaş gelişim özellikleri

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

Çocuklar neden yalan söylerler?

5 yaş gelişim özellikleri

7 yaş gelişim özellikleri

Okul korkusu

Yorum Ekle