annebabalaricin

İletişim, Duygusal Zeka, Duygusal Dayanıklılık, Yetişkin, Öğretmen ve Ebeveyn Rehberi- Banu Kaplan Kurtoğlu

kar-cocuk

Karın ve Kış Sporlarının Çocuk Gelişimine Katkıları

Kar yağdığında her tarafın bembeyaz olmasıyla çocuklar gibi seviniriz. Bazılarımız içinse kar, huzur anlamına geliyor. Çocuklar için ise en güzel haber, okulların tatil olmasıdır. Çocuklar için en eğlenceli şeylerden biri karda oyun oynamaktır….

Çocuklar karı neden bu kadar çok seviyorlar?

Özellikle büyük şehirlerde evden dışarı sık çıkamayan çocuklar, kar yağdığında dışarı çıkma imkanı bulurlar. Karın beyazlığı ve en doğal görüntülerden birisi olması, çocuğa kendini güvende hissettirir. Güven içinde, doğada oynanan oyunlar çocuklara büyük bir keyif verir. Çocuklar karda oyun oynarken, korkmadan, kendilerini oradan oraya atarlar. Diğer çocuklarla beraber zaman geçirerek sosyalleşirler. Kar ile birlikte kış sporları da yapılmaya başlanır.

Kış sporlarının çocuk gelişimine katkıları nelerdir?

Ülkemizde kış sporlarından en çok yapılanı kayaktır. Çok küçük yaşlarda yapılabilen kayak sporu, çocukların bir çok becerisini erken yaşlarda gelişmesini sağlar. Kayak, çocukların denge, güç ve koordinasyon becerilerini geliştirir. Vücuda güç vererek esnekliğini de arttırması çocukların bedensel gelişimine olumlu katkılar sağlar. Kayak sporu çocukların karar verme, problem çözme gibi becerilerini geliştirir. Dikkat ve konsantrasyon sürelerinin uzamasını sağlar. Kış sporları soğukta yapıldığı için çocuklar soğukla baş edebilme becerisi de kazanır.
Kayak yaparken başlangıçta sürekli düşen çocuğun zamanla düşmediğini görmesi, öz güven gelişimine katkı sağlar. Kendi ile ilgili farkındalığı artan çocuk, neleri yapıp yapamayacağı hakkında öngörü sahibi olur. Takım halinde kayak yapan ya da kayak ile ilgili deneyimlerini birbirleri ile paylaşan çocuklar, beraber sosyalleşme imkanı da bulurlar. Kayak kamplarına giden çocuklar, ailelerinden ayrı zaman geçirerek birey olma yolunda özgüvenli adımlar atmış olurlar.
Kızakla kayma küçük çocuklara karı ve kış sporlarını sevdirmek için birebirdir. Kızak için illaki yapılmış bir piste gerek bile yoktur. Kar yağdığında kapanan sokak araları kızak pistleri haline gelmektedir. Buz pateni özellikle skolyoz ve vücut duruşu bozukluklarının düzelmesini sağlar. Ayrıca buz hokeyi de ülkemizde yaygınlaşmakta olan, çocukların da oynayabilecekleri, takım sporlarından biridir.

Ergen çocukların snowboarda karşı ilgisi yüksek

Kış sporlarına ergenlik dönemindeki çocukların ilgisi yüksektir. Son yıllarda popülerliği artan snowboard, bu dönemdeki çocukların artan beden enerjilerini boşaltabilecekleri spor dallarındandır. Ayrıca ergenlik döneminde bir şeyin “havalı” olması ergenlerin ilgilerini çeker. Bu sebeple snowboard “havalı” şeyler arasına girer.

Ailelere Öneriler

Kış aylarında ev dışı faaliyetlerin azalmasıyla, çocukların hareket imkanları kısıtlanır. Sürekli kapalı ortamlarda kalan çocukları hareket etmeleri için spor faaliyetleri yapabilecekleri yerlere götürün.
İmkan buldukça, beraber yapacağınız tatillerde kış sporları için çocuklarınızı teşvik edin ve onlarla spor yapın. Ortak bir şeyler yapmak ve yapılan şeyler üzerine konuşmak ilişkileri güçlendirir.
Artık şunu da çok iyi biliyoruz ki, kar havası çocukları hasta etmiyor aksine kar soğuğu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Haydi sevgili anneler ve babalar çocuğum üşür, hasta olur endişelerini bir kenarı bırakın ve çocuğunuzun karda diğer çocuklarla oynamasına izin verin. Hatta siz de çıkın onunla kartopu oynayın, kızak sürün ve kocaman gülümseyen kocaman bir kardan adam yapın.

 

İlgili Yazılar

Akran zorbalığı

Okula Uyum Süreci

Kardeş Kıskançlığı

İstismar ve İhmal

Çocuğuma Kitap Okutmak için Neler Yapabilirim?

Başkasının Eşyasını İzinsiz Almak/Çalmak

Ön ergenlik

Dijital Dünyada Duygularımız ve Zorbalık

Çocuğuma Sevgimi Nasıl Gösterebilirim

Benim Duygusal Hikayem

Coronavirüs ve Duygusal Dayanıklılık

Çocuklar neden yalan söylerler?

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır ?

6 yaş gelişim özellikleri

Çocuğum İlkokula Hazır Mı?

10 yaş gelişim özellikleri

Çocuklara Mutfak Oyunları

Çocuğumun yemek yemesini nasıl sağlayabilirim?

Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

7 yaş gelişim özellikleri

Boşanma ve çocuk

8 yaş gelişim özellikleri

Uzaktan Eğitimde Öğrenci İle Bağ Kurmak

Prematüre Doğan Çocukların Okul Başarıları Nasıl Desteklenir?

9 yaş gelişim özellikleri

Güvenmek Neden Önemlidir?

Çocuğun Duygusal Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Okul korkusu

5 yaş gelişim özellikleri

Oyun ve Çocuk

Öfke Duygusu Ne Demek

Yorum Ekle